Kayseri Horlama Tedavisi

Kayseri Horlama Tedavisi

  • 3
  • Kayseri Horlama Tedavisi
  • Doğrulanmış Makale

Kayseri Horlama Tedavisi

Kayseri Horlama Tedavisi

Horlama, bir kişinin uyku kalitesini düşüren en önemli sorunlar arasındadır. Horlama tedavisi ile kişi uyku düzenini sağlayabileceği gibi yaşam kalitesini de arttıracaktır.

Horlama Nedir?
Uyku esnasında, üst solunum yolları daralır. Uyurken soluk alıp verdiğimizde hava geçişi sırasında türbülans oluşur ve üst solunum yolu dokularının titreşimine neden olur. Bu titreşim sırasında çıkan sese ise horlama denir. Çevrenizde gözlemleyebileceğiniz gibi, horlama bazı uyku pozisyonlarında meydana gelebilirken bazılarında meydana gelmeyebilir. Bazen çok şiddetle horlama sesi işitilirken, bazen bebek kadar sessiz uyuyabilirsiniz. Buradaki temel farklılık, üst solunum yolunun çapıyla ilgilidir. Üst solunum yolu daraldıkça, horlama şiddeti de artar.

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır?
Horlama tedavisinde farklı yöntemler kullanılabilir. Temelde, üst solunum yolunun daralmasının sebebi saptanmalı ve ona göre bir yöntem uygulanmalıdır. Kayseri horlama tedavisi için ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki tedavi yönteminden bahsedilebilir.

• Ameliyatlı tedavi: Geleneksel olarak uygulanan ameliyatlı tedavide cerrahi yöntemler uygulanır. Bazen daralmaya, doku sarkmaları neden olabilir. Bu durumlarda sarkan yumuşak dokular traşlanır ya da gerdirilir. Bu yöntem, kişinin bir süre uykuda rahat nefes almasını sağlasa da genellikle sarkma zamanla yeniden oluşabilir.

• Lazerle tedavi: Daha yeni olan bu yöntem ile birlikte sarkan dokular gerdirilir. Ayrıca lazer ile hacimlerinin de küçülmesi sağlanır. Birkaç seans süren tedavinin ardından, dokular istenen gerginliğe ulaşır. Her seans yaklaşık 20 dakika sürer. Horlamayla birlikte sıklıkla uyku apnesi sorunu da yaşanır. Bu durumda ise kullanılması gereken yöntemler tamamen değişecektir. Öte yandan horlamayı azaltmak ya da ortadan kaldırmak için evde alınabilecek önlemler varıdr.

Horlama tedavisi evde yapılması gerekenler zayıflamak, beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek, doğru yatak ve yastık kullanımına özen göstermek, sigara ve alkol kullanımını sonlandırmak, uyumadan önce rahatlatıcı nefes egzersizleri yapmak sayılabilir.

Horlama Tedavisi Şart Mıdır?
Horlama, özellikle Uyku Apnesi ile birlikte görüldüğünde çok ciddi sorunlara neden olabilir. Böyle bir durumda, horlama apne denilen solunum durması ile kesilir. Solunum durunca, kandaki oksijen düzeyi düşecektir. Bu düşüş, beyni uyarır ve yeniden soluk alma verme başlar. Beyin bu fonksiyonu gerçekleştiremediğinde ya da geç kaldığında ise hayati tehlikeler söz konusu olabilir. Horlama tedavisi fiyatları sorunun boyutuna ve kullanılacak olan yönteme göre değişecek olsa da kesinlikle böyle bir risk karşısında makuldür.


Yorum Bırakan Kullanıcılar

    Bu hizmete yorum yapan kullanıcı bulunmuyor. Dilerseniz ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum Ekle