Kayseri Cilt Lekesi Giderme

Kayseri Cilt Lekesi Giderme

  • 3
  • Kayseri Leke Tedavisi
  • Doğrulanmış Makale

Kayseri Cilt Lekesi Giderme

Kayseri Cilt Lekesi Giderme

Cilt lekeleri, cilde rengini veren melanin adında olan bir pigmentin bazı bölgelerde yüksek miktarlarda ve yoğun olarak toplanması sonucu oluşmaktadır.
• Kadınlarda gebelik ve doğum kontrol hapı kullanımı gibi hormonal olan değişiklikler,
• Güneş ışığına bağlı olarak kişilerin ciltlerinin bu etkilere maruz bırakması, Yaşlılık melanin pigmentinin aktivitesinde kişilerde lekelenmeye yol açan hareketlere sebep olabilmektedir. Ve bu durumdan rahatsız olan kişilerin leke tedavisine başlamaları gerekmektedir.

Leke tedavisi;
Güneş, yaşlanma, gebelik ve hormonal olan değişiklikler gibi sebepler ile ciltteki melanin içeriği artabilir ve ciltte dağınık şekillerde lekeli görünmelere sebep olabilir. Bu görünüm bir çok kişiye rahatsızlık hissi yaşatmaktadır. Herkesin özellikle yüzde olmak üzere güneş gören bölgelerinde bir miktar lekelenme olması gayet normal bir durumdur. Ama eğer bu lekeli görünüm çok fazla ise o zaman kişilerde rahatsız edici bir his oluşturabilir. İşte bu cilt lekelerinden tamamen kurtulmak bir çok kişinin hayalidir ama cilt leke tedavisi biraz zahmetli ve zordur.

Bir çok kliniğe başvurulduğunda leke tedavisi için uygulanan ilk tedavi yöntemi peelingtir. Ama tek başına peeling uygulaması leke tedavisinde istenilen düzeyde bir sonuç vermez. Cildin % 5’lik üst tabakası zaten ayda bir dökülmektedir uygulanan kimyasal peeling ise cildin genellikle % 10’luk üst tabakasını soymaktadır. En sık olarak glikolik asit ve trikloroasetik asit yani TCA peelingleri kullanılmaktador. Peeling uygulaması ile sadece cildin yüzeysel kısmındaki leke problemleri çözülmekte olup cildin orta ve derin tabakalarındaki lekelere ise hiçbir faydası olmamaktadır. Özellikle esmer tenli ya da cilt hazırlığı yapılmayan kişiler peelingten fayda görmeyebilir, hatta cilt lekeleri daha da artabilmektedir.

En uygun tedavi yöntemi cildin hem yüzeysel hem de derin tabakalarındaki lekeler için lazer ve peeling yöntemlerini kombine ederek uygulamaktır. Çünkü lazerle leke tedavisi yaptıranlar hem derin hem de yüzeysel olan cilt lekeleri tedavi edildiğini görmektedirler.

Leke oluşmasını nasıl önlenebilir?
Kişiler mutlaka güneş koruyucu kullanmalıdırlar. Güneş koruyucu kullanılsa bile direkt güneş ışığına maruz kalınmamaya çalışmak gerekmektedir. Lekenin bir diğer nedeni de kişilerin ağda gibi tahriş edici işlemlerden sonra güneşe çıkmalarıdır. Mümkün ise güneş gören bölgelerde (bıyık, çene gibi ) ağda, ip cımbız gibi tahriş edici kıl alma işlemleri uygulanmamalıdır. Eğer uygulandı ise de güneşten korunmaya çalışmak gerekmektedir. önemli.

Yorum Bırakan Kullanıcılar

    Bu hizmete yorum yapan kullanıcı bulunmuyor. Dilerseniz ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum Ekle